KADRA  WYKŁADOWCÓW 

To kilkunastu naukowców, pasjonatek i pasjonatów olejków eterycznych


Ewa Melania Gryt 

Ewa Melania Gryt fitoterapeuta- specjalność : terapie kannabinoidowe , dyplomowany naturopata, terapeuta metodą Kodu Emocji dr Bradlaya Nelsona. Ewa jest jedną z pionierek biznesu konopnego w Polsce, którym zajmuje się od ponad 20 lat. Ukończyła krakowski Uniwersytet Rolniczy. W ramach spółki General Hemp Marketing założyła pierwszy w Polsce sklep i hurtownię internetową z produktami z konopi siewnych - Dobre Konopie.pl.

/www.dobrekonopie.pl/

General Hemp Marketing jest jednym z wiodących producentów konopi siewnych w Polsce i jednym z niewielu, który uprawia i przetwarza rośliny w naszym kraju. Misją firmy jest zagospodarowanie wszystkich części rośliny, od ziarna po słomę, a tym samym pokazanie potencjału prozdrowotnego, ekologicznego i

ochronnego dla człowieka i jego środowiska naturalnego.Aleksander K. Smakosz

Magister farmacji, obecnie doktorant w Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Naukowo zajmuje się fitochemią, etnofarmakologią historyczną, toksykologią roślin, farmakognozją substancji aromatycznych i przypraw, chemią kosmetyków oraz historią kulinariów. Jest autorem kilkudziesięciu wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych, wielu rozdziałów w monografiach naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych z zakresu nauk farmaceutycznych oraz ziołolecznictwa).

Prowadzi blog poświęcony przyprawom z perspektywy botaniki ekonomicznej oraz farmacji — gulosus.pl. Jest redaktorem naukowym serii wydawniczych “Acta Uroborosa” i “Botanika Ekonomiczna” oraz redaktorem naczelnym czasopism „Pharmacopola” i „ELIXIR”. Jest autorem / redaktorem naukowym następujących książek: Historia naturalna przypraw (2022), Człowiek jako lek i obiekt badań (2023), Epidemie — od historycznych postaci leku po COVID-19 (2021), Etnofarmakologia rogu jednorożca (2022), Historia medycyny i farmacji: szkice i eseje (2022), Wpływ alchemii na współczesny świat: farmacja, medycyna, kultura (2023).

Od 2021 r. związany z marką Herbiness, gdzie zajmuje się oceną toksykologiczną olejków i mieszanek olejków eterycznych, opracowywaniem kart charakterystyki, certyfikatów alergenów i certyfikatów zgodności z IFRA. Zajmuje się również zgłaszaniem mieszanin olejków eterycznych do zespołu ECHA ds. ośrodków zatruć oraz pisaniem artykułów na temat bezpieczeństwa i chemizmu olejków eterycznych. Pełni również rolę konsultanta dla przemysłu kosmetycznego i żywnościowego oraz wykładowcy z zakresu toksykologii, fitochemii, prawa olejków eterycznych i etnofarmakologii.Marta K. Grochowalska

humanistka, absolwentka filologii germańskiej

UJ ze specjalizacją nauczycielską, studentka Uniwersytetu Humboldtów

w Berlinie. 

Od lat zgłębia wszelkie tematy związane ze zdrowiem.

Ukończyła m.in. kurs aromaterapii klinicznej w Penny Price Academy of

Aromatherapy, kurs zielarz-fitoterapeuta, kursy w Tisserand Institute.

Publikuje artykuły branżowe, popularnonaukowe i naukowe na temat

aromaterapii i naturalnego perfumiarstwa.

Główne obszary

zainteresowań: historia aromaterapii i destylacji, kulturowe znaczenie

roślin i substancji aromatycznych, bezpieczeństwo stosowania olejków

eterycznych, badania naukowe nad aromaterapią.Barbara Błażyca-Szczerbowska

Z wykształcenia botanik i zielarz.

Ukończyła studia na  Uniwersytecie Śląskim na  Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska ze specjalnością botanika.

Ukończyła Medycynę Chińską u doktora Wandela.

U doktora Różańskiego w Instytucie Medycyny Klasztornej przy Herbarium Św Franciszka

ukończyła Zielarstwo i Towaroznawstwo Zielarskie oraz Fitoterapię Szczegółową  i Terapie Biologiczne 

i  uzyskała tytuł Zielarza Fitoterapeuty.

Wykładowca medycyny Klasztornej ,była również  organizatorką  licznych zajęć terenowych.

Ukończyła wiele kursów naukowych min. ostatnio ,,Polskie rośliny w medycynie extremalnej i okresie głodu '' u Profesora Różańskiego.


Nieustannie  rozwija i poszerza bogatą wiedzę botaniczno-zielarską uczestnicząc w kursach i konferencjach naukowych.

Jedna z najlepszych specjalistek od rozpoznawania roślin rosnących w Polsce.

Na co dzień prowadzi sklep zielarski "Gynsi pympek", w roku akademickim prowadzi zajęcia 

na studiach podyplomowych "Ziołolecznictwo w praktyce".

W wolnych chwilach organizuje różnego typu warsztaty, spacery botaniczno-zielarskie oraz

podejmuje wiele inicjatyw związanych z ziołami.Dr Radosław Pawłowski 

 chemik, technolog nanomateriałów,

toksykolog sądowy, formulator kosmetyczny – specjalista układów

emulsyjnych. Fitoterapeuta i towaroznawca zielarski. Saunamistrz z

zamiłowaniem do kosmetyki saunowej. Właściciel firmy Gopher

Naturalnie prowadzącej warsztaty i szkolenia z zakresu wytwarzania

kosmetyków botanicznych i naturalnych oraz edukacji zielarskiej. Dr  Monika Michałowska

Jest biolożką morza, absolwentką Środowiskowego Studium Doktoranckiego z Biologii i Oceanologii na Uniwersytecie Gdańskim.

 Kompozytorką zapachów, aromaterapeutką, fitoterapeutką. Pasjonatką olejków eterycznych oraz samodzielnie robionych, bezpiecznych kosmetyków.

 Wiedzę i kompetencje z zakresu fitoterapii uzupełniała na kursach: „Fitoterapii szczegółowej", „Terapii biologicznych" oraz „Polskie rośliny w medycynie ekstremalnej i okresie głodu" prowadzonych przez dr. Henryka Różańskiego w Instytucie Medycyny Klasztornej.

Pomiędzy ukończeniem biologii morza a zwrotem w kierunku fitoterapii, przez niemal 10 lat zarządzała projektami w dużych organizacjach i zajmowała się doradztwem strategicznym z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Obecnie jej działalność koncentruje się wokół pracy z zapachami (opracowywanie zapachów funkcyjnych do produktów kosmetycznych) oraz edukacją z zakresu aromaterapii i bezpiecznego stosowania olejków eterycznych w życiu codziennym. Chętnie dzieli się wiedzą na AROMA warsztatach oraz w mediach społecznościowych, m.in. na instagramowym profilu: _mikstury_Dr inż. Alicja Bałut

Wieloletni wykładowca Politechniki Poznańskiej, adiunkt w zakresie systemów wodociągowych i modelowania hydraulicznego oraz systemów GIS dla infrastruktury wodociągowej, promotor kilkunastu prac magisterskich, inżynierskich; odpowiedzialna za współpracę z przedsiębiorstwami wodociągowymi,fundacjami, stowarzyszeniami w zakresie wdrażania modelowania hydraulicznego, systemów GIS,prowadząca pełen zakres szkoleń, warsztatów i edukację użytkowników.

Autorka / współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych

:https://sin.put.poznan.pl/people/details/alicja.balut

Pasjonatka aromaterapii i olejków eterycznych,prowadząca warsztaty i  szkolenia w zakresie stosowania olejków eterycznych, trening olfaktoryczny; Zawodowo zaangażowana w różne formy edukacji w zakresie aromaterapii, zastosowania i bezpieczeństwa stosowania olejków, z poszanowaniem środowiska naturalnego i zasad zrównoważonego rozwoju; Członek zarządu „Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska”, prowadząca i wraz z Natalią Jędrzejczak współodpowiedzialna za grupę Fitoterapia.

Ukończyła: Robert Tisserand Institute Aromatic Science Diploma 2022/2023 Politechnika Poznańska 2006-2009 Doktorat na Wydziale Inżynierii Środowiska, Biogospodarki i Energetyki Politechnika Poznańska
Krzysztof Kalemba (Montanum)

Przyrodnik, botanik, zielarz fitoterapeuta i towaroznawca zielarski, wykładowca na kursie zawodowym zielarz .

Jeden z z najlepszych specjalistów w Polsce   od rozpoznawania roślin rosnących w naszym kraju

Wieloletni organizator Eventów zielarskich, warsztatów botanicznych i ziołowych z naciskiem na fitosocjologię, fitoterapię fitochemię i fitokosmetykę roślin z potencjałem leczniczym, aromatycznym i spożywczym. Jego pasją jest poszerzanie wiedzy o możliwości wykorzystania przez człowieka krajowych i mniej znanych zagranicznych ziół, możliwości ich hodowli i wyciągania z nich tego co najlepsze.


Małgorzata Sokołowska

z wykształcenia antropolog, z zamiłowania indolog, z predyspozycji, wrażliwości oraz umiejętności naturoterapeuta. W latach 2004-2012 prowadziła zajęcia dydaktyczne i prace badawcze w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 2016 roku prowadziła warsztaty teoretyczne i praktyczne w dziedzinie aromaterapii, którą poznała dokładniej podczas pobytów we Francji, m.in. dzięki stypendium francuskiego Ministerstwa Edukacji. Jej dwie największe pasje – poznawanie człowieka i poznawanie roślin łączy zgłębiając i praktykując systemy lecznicze różnych kultur, etnobotanikę, biochemię, dzięki czemu wnikliwie i integracyjnie bada te zagadnienia. Fascynuje ją akupunktura w terapii traumy, odpręża robienie kosmetyków i zgłębianie receptur botanicznych


Anna Bober

Specjalistka dietetyki i fitoterapii. Zawodowo związana jest z ziołolecznictwem od 2012 roku. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu medycyny ziołowej, aromaterapii oraz dietetyki, a także poradnictwo indywidualne. W swoim podejściu szczególny nacisk kładzie na badania kliniczne oraz najnowszą wiedzę z zakresu fitofarmakologii, nie zapominając jednocześnie o tradycyjnym ziołolecznictwie europejskim. Bliski jest jej także system medycyny chińskiej. Wykłada między innymi na kursie Zielarz/Fitoterapeuta w Warszawie. Prowadzi także zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na kierunku Naturoterapia w Górnośląskiej Wyższej Szkołe Przedsiębiorczości w Chorzowie. Stworzyła własną autorską Akademię Ziołolecznictwa Alchemilium: www.akademia.alchemilium.pl

Publikuje swoje artykuły w czasopismach takich jak: "Naturoterapia w praktyce", "Teczka naturoterapii" oraz "Charaktery".

Jest absolwentką biotechnologii, antropologii kulturowej UAM oraz dwóch kierunków studiów podyplomowych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Od ponad 12 lat jest aktywną uczestniczką szkoleń i konferencji w dziedzinie fitoterapii, tradycyjnego ziołolecznictwa, aromaterapii, medycyny chińskiej oraz dietetyki. Brała udział w licznych kursach specjalistycznych prowadzonych między innymi przez dra Henryka Różańskiego oraz Roberta Tisseranda. Należy do Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jest właścicielką  Alchemilium, Ziołowo - Dietetycznego Laboratorium Zdrowia. Szczegóły drogi zawodowej można znaleźć na stronie: www.alchemilium.pl.

                                                                                                                           Magdalena Mildner

Naturopatka, fitoterapeutka, pasjonatka naturalnego stylu życia i Ajurwedy. Absolutnie zakochana w roślinach i octach i olejkach eterycznych.

Po wielu latach pracy w korporacjach postanowiła podążać za swoją pasją-ziołami.Absolwentka IMK w Katowicach.Prowadzi wykłady i warsztaty z wykorzystaniem ziół w Beskidzie Śląskim oraz  w centrum Studiów Holistycznych przy AG w Katowicach.Pisze artykuły o ziołach dla czasopisma ,,Harmonia'',często gości w programach telewizyjnych.
Karolina Klimek 

 historyczka sztuki ,absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego: historia sztuki (2001) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie: podyplomowe studia muzealnicze (2010)], wieloletni pracownik merytoryczny instytucji kultury [min. kierownik programowy GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu zajmujący się realizacją projektów artystycznych, kulturalnych, badawczych na poziomie regionalnym oraz międzynarodowym.

Badaczka dziedzictwa kulturowego Śląska, w tym historii śląskiego rzemiosła piernikarskiego. Twórczyni żywego muzeum PIERNIKARNIA ŚLĄSKA w Niemczy (2015). Popularyzuje śląskie dziedzictwo kulturowe w różnorodnych projektach społeczno-kulturowych, w tym w ramach Stowarzyszenia MUZEUM ZIEMI NIEMCZAŃSKIEJ, którego powstanie zainicjowała oraz mu prezesuje (od 2016). W kręgu jej zainteresowań badawczych w ostatnich latach istotne miejsce ma m.in. historia wytwarzania olejków w Polsce i Europie Środkowej


                                                                                                                             dr Dorota Ackermann-Szulgit

doświadczenie neuropsychologiczne zdobywała w X Wojskowym Szpitalu z Polikliniką w Bydgoszczy na oddziale Neurochirurgii i Chirurgii Głowy oraz na Oddziale Psychiatrycznym. Obecnie, jako adiunkt  prowadzi zajęcia ze studentami na kierunkach Psychologia, Pedagogika, Psychologia w biznesie, Mindfulness w biznesie.

Obszar Jej zainteresowań naukowych i badawczych to: oddziaływanie na mózg olejków eterycznych i adaptogenów, neuropsychologia, etnobotanika, neurodietetyka, neurobiologia emocji i empatii, neurochirurgia i psychochirurgia, a także psychologia społeczna.

W 2022 roku zadebiutowała w przestrzenia artystycznej, tworząc kompozycje zapachowe (z olejków eterycznych i aromatów spożywczych) do wystawy „Kwiatostany". Obecnie skupia się na rozwijaniu własnej marki ProAroma i tworzeniu funkcyjnych mieszanek aromaterapeutycznych w oparciu o dane z badań i literatury.

„Kto ma władzę nad zapachami, ten ma wadzę na sercami ludzi". Süskind, Pachnidło


                                                                                                                       mgr inż. Ewa Nakoneczna

Mgr inż. Inżynierii Środowiska w zakresie instalacji wewnętrznych, w szczególności HVAC. Ukończyła studia drugiego stopnia opisując w swojej pracy m.in. instalacje parowe. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i modelowaniem instalacji sanitarnych.

Od kilku lat hobbystycznie zajmuje się zgłębianiem wiedzy nt. destylacji, roślin, wykorzystaniu hydrolatów w kosmetykach oraz wykorzystaniu olejków eterycznych w aromaterapii. Wielokrotnie asystowała podczas warsztatów destylacji olejków eterycznych.


                                                                                                                                      PIotr Sobik


Absolwent Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN. Specjalista materiałów polimerowych i ich stabilności w procesach termicznych. 

Od 11 lat kierownik zespołu badawczego zajmującego się zagadnieniami inżynierii materiałowej z naciskiem na materiały polimerowe. 

Specjalista w zakresie stabilności opakowań kosmetycznych i bezpieczeństwa stosowania materiałów polimerowych (plastikowych) w procesie ich użytkowania i wpływu na zdrowie ludzkie.

 Od 2019 roku związany z marką Gopher Naturalnie w ramach prowadzenia kursów i warsztatów bezpieczeństwa stosowania substancji chemicznych w produktach i surowcach kosmetycznych.                                                                                                                                     Marta Dul


Od ponad 20 lat interesuje i studiuje funkcjonowanie organizmu ludzkiego zgodnym z naturalnymi cyklami natury .
Dietetyk, Zielarz, Fitoterapeuta, Aromaterapeuta, Akupunkturzysta, Mistrz Naturopata, Klasyfikator grzybów, Pasjonata Mykologii, Trener oddychania przeponowo-relaksacyjnego, Specjalista Uwalniania Emocji metodą EFT.

Od ponad 8 lat studiuje temat ZIOŁOLECZNICTWA i AROMATERAPII jako wspomaganie zdrowia. Zaczynała nauki w temacie u Dra Różańskiego, Iwony Konopackiej-Brud, Władysława Brud, uczestniczy w szkoleniach i konferencjach krajowych i międzynarodowych.

U dra Różańskiego ukończyła:
- stacjonarne szkolenie roczne zawodowe ZIELARZ FITOTERAPEUTA
- stacjonarne szkolenia 2 letnie TERAPIE BIOLOGICZNE
- roczne szkolenie FITOTERAPIA SZCZEGÓŁOWA
- roczne szkolenie TERAPIE BIOLOGICZNE z praktyką
- roczne szkolenie POLSKIE ROŚLINY W KRYZYSIE

Ukończyła również STUDIA PODYPLOMOWE:
- ZIOŁA W PROFILAKTYCE I TERAPII na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu

Z powodzeniem stosuje aromaterapię prywatnie, w gabinecie u podopiecznych, również prowadzi wykłady i szkolenia w tym zakresie.


Od 7 lat szkoli się również w temacie Medycyny Chińskiej w dietetyce, ziołolecznictwie, aromaterapii... Stosując i przepisując mieszanki ziołowe czy olejkowe zwraca uwagę na termikę i smaki ziół, esencji roślin. TCM ukończyła u Dra Wandela -dietetykę i ziołolecznictwo, akupresurę, stosowanie moksy i stawianie baniek. Ukończyła również Akupunkturę z dwu letniej szkole Bartosza Chmielnickiego ACUART.

Fascynatka AROMAPUNKTURY – namaszczanie esencjami punktów akupunkturowych. Skutecznie wykorzystuje tą metodę u swoich podopiecznych i prowadzi wykłady w temacie.

Jest wykładowcą na kursach zawodowych NATUROPATA

i ZIELARZ- FITOTERAPETRA w Akademia Naturalnego Życia Zdrowia
Jest członkiem :
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA AROMATERAPEUTYCZNEGO
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZIELARZY I FITOTERAPEUTÓW
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ŚW HILDEGARDY


Od ponad 10 lat prowadzi gabinet PORADNIA HARMONIA w Legnicy https://poradniaharmonia.pl/, gdzie wspomagam podopiecznych w odzyskiwaniu zdrowia metodami naturalnymi.
Tworzy własne receptury ziołowe, dostępne w regularnej sprzedaży np. serię soli ziołowych wspomagających funkcje danych narządów : "SÓL ZYCIA". można je nabyć w sklepie internetowym : https://www.witnatura.pl.